Wpłaty na FOR – nowa danina dla podmiotów kupujących produkty rolne
Nowo utworzony Fundusz Ochrony Rolnictwa ma stanowić zabezpieczenie dla producentów rolnych, którzy nie uzyskali zapłaty od nabywcy ich produktów. Będzie finansowany z obowiązkowych wpłat obciążających przedsiębiorców.
Do wpłat na FOR – naliczanych począwszy od 1 stycznia 2024 r. – zobowiązane zostały podmioty skupujące i przechowujące produkty rolne oraz prowadzące ich obróbkę lub przetwórstwo. Może to wpływać na ceny produktów oferowanych konsumentom.
Cel utworzenia
Od 1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa z 9 maja 2023 r. o Funduszu Ochrony Rolnictwa (Dz.U. poz. 1130, dalej ustawa o FOR) regulująca zasady funkcjonowania nowego państwowego funduszu celowego. Stanowi on wyodrębniony rachunek bankowy, którego dysponentem jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR).
Fundusz, zgodnie z uzasadnieniem do ustawy o FOR, powstał w celu wsparcia producentów rolnych niemogących uzyskać zapłaty za sprzedane produkty. Przez „producenta rolnego” należy rozumieć osobę fizyczną, prawną lub inną jednostkę organizacyjną będącą rolnikiem w rozumieniu przepisów rozporządzenia 2021/2115 (Dz.U. L 435 z 6.12.2021, s. 1 ze zm.), tj. której gospodarstwo jest położone na obszarze objętym zakresem terytorialnym stosowania Traktatów oraz która prowadzi działalność rolniczą. Jeżeli nabywca produktów producenta rolnego stanie się niewypłacwalny i nie będzie mógł uregulować należności na jego rzecz, to ze środków FOR pokrzywdzonemu producentowi – na jego wniosek – zostanie wypłacona rekompensata pieniężna.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta